Manapság mindenki arra figyelmes, hogy mekkora pénzeket költenek el egy-egy játékosra a klubok. Olyan összegben történnek csapatváltások, hogy az hihetetlen. Vegyük példaként Pogba Manchesterbe igazolását vagy éppen Higuain Torinóba költözését. Ezt fokozza a kínai fociba áramló rengeteg rugó.
Forrás: goal.com
Már a tavalyi évben elkezdődött egy fejlődés a keleti országban, egyre többet fektettek a labdarúgásba és egyre nagyobb igazolásokat hajtottak végre. Idén is sikerült már olyan neveket szerződtetni a csapatoknak, mint például az argentin Carlos Tevez, a brazil Oscar vagy éppen a magyar Guzmics Richárd.
Miben láthatjuk az innovációt, milyen végkifejlete lehet ennek?
Fejlődést abban hozhat ez az egész, hogy egyre több szurkolója lesz a sportágnak (nem mintha eddig kevés lett volna Kínában), illetve az AFC Bajnokok Ligájában is érhetnek el maradandó eredményt. Amióta például 2014-ben Alibaba megvásárolta a rekordbajnok részvényeinek 50%-át átlagban 40 ezren járnak mérkőzésekre, így a jegybevétel is elkezdett növekedni (nem csak a Kuangcsoura igaz ez, hanem a többi klubra is). Kimenetele lehet a költekezésnek az is, hogy pár esztendőn belül már a keleti ligát fogjuk lesni és például a Guangzhou lesz a kedvenc csapatunk nem a Real Madrid vagy a Barcelona és a Premier League helyett a Kínai Super League-t nézzük majd a TV képernyőkön.
Forrás: dfic.cn
Amit alapvetően tudni kell a bajnokságról: jelenleg 16 csapat alkotja, a legeredményesebb alakulat 6 bajnoki címmel a Kuangcsou Evergrande, két kieső van a szezon végén és egy csapat biztosan az Ázsiai Bajnokok Ligájának a csoportkörében indul. Érdekesség, hogy a világ 10 legjobban fizetett labdarúgója közül 5 itt játszik. 2016 első két hónapjában a csapatok körülbelül 300 millió eurót költöttek játékos vételre, ami megközelíti az európai top klubokét. Ma már azt is elmondhatjuk, hogy a legértékesebb bajnokság mindközül, de azért ezzel a kifejezéssel óvatosan bánnék. Említsük meg azt is érdekességképpen, hogy a másodosztály csapatai összesen költöttek annyit, mint a spanyol első osztály csapatai.
Forrás: telegraph.co.uk
Érdekes transzfereket is láthattunk az utóbbi időben, ahol bebizonyosodott a pénz is nagy úr. Végyük példaként Alex Witselt, akit több európai élcsapat is hívott, azonban a Tiencsin csapatához szerződött évi 18 millió euróért. Ezzel azonban messze nem ő a legjobban fizetett labdarúgó a bajnokságban.
Forrás: thesun.co.uk
Több átigazolási és fizetési rekordot is megdöntöttek az itteni együttesek: a téli időszakban érkezett eddig 51 millió fontért Oscar a Shanghai SIPG-hez, illetve Carlos Tevez is álom fizetésért érkezett (amíg ezt a cikket olvassa az ember körülbelül 44 ezer forintot keresett az argentín), de mellettük több játékos is ide tette át székhelyét. Ennek a megfékezésének érdekében a kínai kormány több szigorú törvényt is hozna, mint például kizárnák a fizetésképtelen csapatokat. Amúgy világhírű edzőkből sincs hiány: Manuel Pellegrini a Manchester City volt edzője vagy éppen André Villas-Boas is itt szerzett munkát Európa után. Amit még meg kell említeni, hogy nem is akármilyen kluboktól sikerült szerződtetni a cikkben eddig említett futballistákat, hiszen például Oscar az angol listavezetőtől érkezett.
Forrás: skysports.com
Kár lenne azt mondani, hogy itt a vége fuss el véle, de biztos vagyok benne, hogy a kínai piac február 28-ai zárásáig még lesz jó pár érdekes transzfer. Vegyük alapul Diego Costat, akiért a Tiencsin 94 millió eurós ajánlattal kopogtatott. Erre azért a csapata és ő sem mondana szívesen nemet ugye? De azért azt is szóba hoznám, hogy akik nekivágnak a keleti kalandnak kiesnek a futball vérkeringéséből, így akár a válogatottságuk és kárba veszhet.
Forrás: ibtimes.com.au
Ha pedig azt kérdeznénk mi az oka ennek az egésznek, arra csak annyi lenne a válasz, hogy Hszi Csin-ping. A futball őrült elnök ugyanis tett egy olyan kijelentést 2011-ben, hogy az országnak 2050-re VB-t kell nyernie és futball nagyhatalommá kell válnia. Mindkét kijelentés eléggé merész, azonban utóbbi úgy látszik egyre jobban teljesülni fog, viszont az első az nagyon úgy néz ki, hogy a közel-távolban nem nagyon. Legutoljára Kína 2002-ben szerepelt világeseményen, akkor 3 vereséggel búcsúztak a csoportkörből.
Forrás: 444.hu
Az utánpótlásban sem lustálkodnak a csapatok: az Evergrande létesítménye 2500 diákot képes befogadni, 50 futballpályát találhatunk meg benne és körülbelül 54,5 milliárd forintból épült meg. Ráadásul a minőségi fejlődés érdekében 24 spanyol edzővel heti 6 napot edzenek a fiatalok. Több kikapcsolódás közül is választhatnak az itt pallérozódó tehetségek, ugyanis felfedezhető még a létesítményben mozi, tenisz-, kosárlabda- vagy éppen röplabda pálya. Hozzátenném olyan tervet hoztak létre, hogy 50 ezer fociiskolát kell létrehozni 10 éven belül.
Forrás: yaomingmania.com
Azért a fejlődés mellett meg kell említeni, hogy például Antonio Conte például egyenesen az európai klubok fenyegetésének tartja a kínaiak építkezését. Hozzátenném, hogy az európai futballba is egyre jobban vásárolják be magukat a keletiek.
Mint említettem több innovációja is lehet ennek az eszméletlen költekezésnek az a kérdés vajon meddig fog ez tartani?